16. apríl 2009 10 - 16h, DigiLab AVU, CZ_Praha
Marek Tichý (CZ),
Petr Jansa (CZ),
Vít Richter (CZ),
Jan Pavelka (CZ),
Adam Hazdra (CZ),
Pavel Klusák (CZ),
Patrik Zandl (CZ),
Paul Keller (NL),
Jan Kadlec (CZ),
Martin Čechura (CZ)
DigiLab AVU,
Iuridicum Remedium,
Národní knihovna České republiky
prezentácia,
diskusia
Dne 16. 4. 2009 budou na serveru organizace Creative Commons oficiálně spuštěny české licence Creative Commons. Od tohoto dne budou mít čeští autoři možnost svá díla vystavit pod českou verzi licence, vytvořenou v národním jazyce a v maximálním souladu s českým autorským právem. Tisková a diskuzní konference uvedení české verze licencí Creative Commons je součástí festivalu Multiplace.
Program:
10:00-10:45 Workshop aplikace licencí Creative Commons
Marek Tichý a Petr Jansa, Iuridicum Remedium
11:00-12:00 Tisková konference a slavnostní uvedení české verze licencí Creative Commons
- představení licencí: Vít Richter (Národní knihovna ČR) a Marek Tichý (Iuridicum Remedium)
- uplatnění CC pro nezávislé umělce, Jan Pavelka (Svaz nezávislých autorů)
- představení překladu Free Culture, Adam Hazdra (Root.cz)
- hosté: Pavle Klusák (Respekt), Patrik Zandl (Lupa.cz) a Paul Keller (CC Nizozemsko)
13:00-14:15 Publicistický panel
- Patrick Zandl - Význam CC pro informační svobodu
- Pavel Klusák - Creative Commons mezi mainstreamem a undergroundem
- Adam Hazdra - Překlad Free Culture
14:30-16:00 Creative Commons panel
- Paul Keller (Nl) - Between Creative Commons and Collective Rights management organisations
- Petr Kadlec – Přechod Wikipedie na licence Creative Commons
- Martin Čechura - Creative Commons na internetovém rádiu Radio23.cz
Konferenci organizují: Národní knihovna ČR, Iuridikum Remedium a DigiLab AVU v rámci festivalu Multiplace.
———————————-
13:00-14:15 Publicistický panel
———————————-
Patrick Zandl - internetový podnikatel, zakladatel zpravodajského serveru Mobil.cz a šéfredaktor portálu Lupa.cz
Význam CC pro informační svobodu
O tom, jak se myšlenka otevřených a sdílených zdrojů projevuje na informační svobodě a o tom, jak je důležité přehledné a jasné licencování děl.
———————————-
Pavel Klusák - hudební publicista, scénarista a překladatel
Creative Commons mezi mainstreamem a undergroundem
Zástupci mainstreamové kultury občas koketují s licencí Creative Commons - především jako znakem nezávislosti a trendového “fresh” mladého přístupu, který využívají jako marketingový a imagový nástroj.
———————————-
Adam Hazdra - zabývá se řízením inovací a produktovým managmentem. Je přispěvatelem nezávislých blogerů BuzzMag (buzzmag.cz).
Překlad Free Culture
Adam Hazdra představí nekomerční open-source překlad knihy Free Culture (Svobodná kultura), který probíhá na pracovní wiki serveru Root.cz. Přiblíží hlavní myšlenky knihy a ukáže, proč je důležité, abychom se jí zabývali.
———————————-
14:30-16:00 Creative Commons panel
———————————-
Paul Keller is a copyright specialist working for the Dutch independent think-tank knowledgeland. He is Public Project Lead for Creative Commons Netherlands and Chairman of the Board of iCommons and international organisation promoting and advocating the use of open content and free software.
Between Creative Commons and Collective Rights management organisations
In my presentation ‘Coming to terms with collective rights management - the example of Creative Commons NL’ i will outline the relationship between Creative Commons and Collective Rights management organisations. Traditionally Creative Commons and Collective rights management organizations hava had a difficult relationship that prevents members of some Collective Rights Management Organisation in the field of music to use Creative Commons licenses that has as a consequence limited the appeal of CC licenties for professional musicians. Creative Commons Netherlands has had to deal with this situation since its launch in june 2004 and over the years we have worked with the Dutch Collecting Society Buma/Stemra to allow their members to use Creative Commons Licenses. In August 2007 Creative Commons Netherlands and Buma/stemra launched a pilot project that is currently under evaluation. The presentation will focus on the structure of and the lessons learned from this collaboration
———————————-
Petr Kadlec – je nejdéle působícím správcem české Wikipedie. Je také členem občanského sdružení Wikimedia ČR.
Přechod Wikipedie na licence Creative Commons
Wikimedia přecházejí na licenci Creative Commons Attribution Share-alike (CC-BY-SA), autor vysvětlí, proč byla zvolena právě tato licence, a shrne aktuální stav a očekávaný další postup přechodu.
———————————-
Martin Čechura - dlouholetý člen soundsystemu AKA.IO, zakládající člen SNA, jeden ze správců internetového Radia23.cz
Creative Commons na internetovém rádiu Radio23.cz
Radio23.cz vysílá od roku 2004 výhradně hudbu autorů, kteří nejsou zastupováni kolektivními správci autorských práv. Licence Creative Commons bude vhodným nástrojem jak jednoznačně vyjasnit autorské vztahy. Správci rádia připravují pro autory hudby uživatelsky přátelské začlenění licence CC v rámci svého projektu internetového rádia.
———————————-
O licencích Creative Commons:
Přístup k autorským dílům je na jedné straně snadnější především díky internetu, na druhé straně je stále více regulován složitou legislativou ve prospěch zájmů držitelů autorských práv. Jedinec se tak často dostává do situace, kdy k dílu přistupuje za značné právní nejistoty. Vzrůstá potřeba jasně a srozumitelně deklarovat podmínky za jakých je možno zacházet s konkrétním zveřejněným dílem.
Licence Creative Commons (CC) vycházejí z jednoduché myšlenky: autor sám učiní rozhodnutí, za jakých své dílo zveřejní a jejich prostřednictvím tyto podmínky srozumitelně vyjádří. Využitím licencí CC navíc dochází k rostoucím tendencím v oblasti sdílení, šíření a remixování autorských děl v souladu s platnou legislativou, což se mimo jiné odráží ve vytváření lepších podmínek pro tvůrčí aktivity každého občana.
http://dl.avu.cz/lang/cz-cs/2009/03/slavnostniho-uvedeni-ceske-verze-licenci-creative-commons/
http://www.creativecommons.cz/
http://multiplace.ning.com/events/creative-commons-tiskova
http://facebook.com/event.php?eid=69675447550 |
|
16. apríl 2009 10h, A4 – nultý priestor, SK_Bratislava
Kultúrny kontaktný bod
prezentácia
Informačný seminár ku grantovému programu EU Kultúra.
http://a4.sk/?option=com_content&task=view&id=546
http://multiplace.ning.com/events/kulturne-grantove-info
http://facebook.com/event.php?eid=67765277038 |
|
16. apríl 2009 13 - 21h, Kavárna Kunštátská Trojka , CZ_Brno
Keiko Sei (JP),
Petr Vrána (CZ),
Rafani (CZ),
Maxigas (HU),
Paolo Podrescu (US/DE),
Jana Horáková (CZ),
Jan Zálešák (CZ)
Jana Horáková,
Barbora Šedivá
diskusia,
prednáška,
prezentácia,
streaming
Mezinárodní session teoretiků, umělců, filozofů a všech, které zajímají současné tendence v oblastech jako mediální aktivizmus / nové média ve veřejném prostoru / robot jako součást veřejného prostoru / post robotika / participativní umění / nové média ve východní Evropě a jihovýchodní Asii.
13.00 - 15.30
Petr Vrána /CZ
Prezentace projektů od performance a kulturní policie na Documenta 8 v Kasselu r. 1987 , přes "Federal Happening " společný hudební manifest osmdesáti československých umělců, Praha-Bratislava 1992 ,"Demonstrating New Icons"- alegorický vůz na European Media Art Festival v r. 1994, "Návrat pomníku " Stalingrad-Vídeň 2004 Kuenstlerhaus, až po vizualizace sousoší R.U.R. na výstavě v Mánesu 2006 a Czech-Slowakian Memorial.
www.petrvrana.eu
Jana Horáková/CZ
RoboAktivismus
Robot jako médium společensky kritických postojů a subverzivních uměleckých strategií.
Rossum's Universal Robots jako sociálně-kritická metafora. Robotické umění jako underground mediálního umění (aneb software kontra hardware). Aktuální metamorfózy robota jako média společensky kritických postojů a strategií narušujících dominantní diskurz.
Jan Zálešák /CZ
Ukazovat spolupráci
Sémiotické a institucionální aspekty kolaborativního a participatorního umění
Proč je spolupráce v současném výtvarném umění tak silné téma? Co umožňuje, aby různé formy spolupráce mezi umělci, ale i mezi „obyčejnými lidmi“ byly vnímány jako součást světa umění? Kudy vede hranice mezi společným jednáním jako uměleckou formou, a holým životem (případně pedagogikou, sociální službou nebo politickým aktivismem)? Přednáška se pokusí představit základní rámec uvažování o kolaborativním a participačním umění podložený příklady konkrétních projektů české i zahraniční provenience.
16.00 - 20.00
Keiko Sei/JP
Mediální aktivismus ve vzdělávání
Mediální aktivizmus je zatím málo etablovaná oblast v domácím i zahraničním školství a oficiálním vzdělávání. Spisovatelka, kurátorka a teoretička Keiko Sei o mediálním aktivizmu vyučuje mnoho let v různých zemích a v Brně představí své zkušenosti z Evropy i Jihovýchodní Asie. Keiko od roku 1998 do roku 2002 působila jako pedagožka na FaVU VUT, byla kurátorkou výstav jako např. The Media Are With Us (Budapesť, 1990), Ostranenie (Dessau, 1993), Ex Oriente Lux (Bukurešť, 1994), Orbis Fictus (Praha, 1995), a vyučovala také v Kazachstánu (1999).
Maxigas/HU + Pod / DE
Intermediální stage a zážitek s Podem z XL Terrestrials a Maxigasem z Transformers. Dozvíte se, po čem skutečně jdou a co hledají v realitě avataři a v druhém plánu budete nasyceni ukázkami a informacemi o organizovaném i spontánním aktivizmu a jeho intervencích do společenských pravidel a odchylek.
Volunteer to be a ghost in the shell!? Alienation, robotomies and virtualisation of our lives aren't just coming to a theater near you, they're all here in pre-dreamed guinea pig beta! As a culture passes the mechanical world and simulation threshold, we not only exist more inside the mediated landscape than outside it, we permit a severe mutation and reversal of body and function, such that the ubiquitous prosthetic technotopia does not quite enable communities, but shapes them for smoother corporate automation, control, expansion, atomization, extraction, and excessive waste. The domination of the machine we feared is not exactly a machine nor even a Big Brother, but our own lives pumped out as an efficient and metastasizing network reducing each of us to our utility, our parts, our data-yield, our consumer profiles. Bots, Wormholes, Kaleidescope Trojans, Virtual Bürgers and Radical Flesh Collide! Technology on the edge, junk food and junk technology on the periphery, new world disorder front and center. When the discontent gather in cyberspace, who sponsors the avatars? Whose code pulls the strings? Can you afford to be real?
Rafani / CZ
Jhlashadekjansoaihdpaezdha jsaskjhdafa ůfikahsůifahw)fásjkahluifh aůkfhasůuifhaklfhasfzuaepf haůksfhaůfihaůifhakhlshfa
ůufgzaůkfjaůasljkdhaleufha lfbauifaepifzhakjfbalfuajrgaleůiurf
hawůhieuhfnWEIRNQúinifhgqPW Gfpiu LJ FhpiwhIZŠÝČŘÉŠŽČÝÁNkhnŮK Fú28765297450KAJDH NAPIU/kashfpiufhq úof ůkfhqPFHÚQwzrf§LFK)Q WPORUQÚzoúíšýíěšýšíýŽÍĚŘČÉ+Ě76254011/242p64%/1.
http://rafani.blogspot.com
http://multiplace.ning.com/events/media-reactivity |
|
16. apríl 2009 20h, A4 – nultý priestor, SK_Bratislava
Peter Konečný (SK)
A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru,
Kinema.sk
prezentácia,
projekcia
Skúmanie možností prepojenia dvoch médií. Prednáška Petra Konečného s projekciou, v spolupráci s portálom kinema.sk.
http://a4.sk/?option=com_content&task=view&id=546
http://multiplace.ning.com/events/film-a-internet
http://facebook.com/event.php?eid=74607164864 |